05.02.2013   12:36Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Генеральні плани чернігівських міст недоступні

Із 16-ти міст обласного та районного значення Чернігівської області в жодному місті генеральні плани не є доступними для громадськості. До такої думки дійшли представники Чернігівського громадського комітету захисту прав людини та ЧМГО «Маю право», завершивши моніторинг офіційних сайтів міст обласного та районного значення Чернігівщини. Генеральний план – це найважливіший документ, який відображає процес розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Цей документ описує як поточний стан розвитку міста, так і план на найближчі роки.

Згідно Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується шляхом його розміщення на веб-сайті органу місцевого самоврядування та у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, а також у загальнодоступному місці у приміщенні такого органу, крім частини, що становить державну таємницю та належить до інформації з обмеженим доступом відповідно до законодавства. Однак, за словами громадських експертів, на сьогоднішній день, навіть в містах обласного значення - Чернігові, Ніжині та Прилуках, не виконані вимоги щодо оприлюднення матеріалів генерального плану і їх не можна назвати доступними.

У зв'язку з тим, що органами місцевого самоврядування чернігівських міст вимога законодавства щодо надання доступу до генеральних планів або їх проектам проігноровано, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини та ЧМГО «Маю право» по кожному населеному пункту підготували звернення в прокуратуру з вимогою зобов'язати місцевих чиновників розмістити генплани на офіційних веб-ресурсах міських рад.

Моніторинг стану відкритості генеральних планів в Чернігівській області здійснюється в рамках всеукраїнського проекту «Через доступ до генеральних планів – до містобудування без корупції: мережа громадянської дії». Моніторинг охоплює усі 459 українських міст 24 областей та Автономної Республіки Крим і має на меті акцентувати увагу на важливості практичної реалізації положень українського законодавства щодо забезпечення безперешкодного доступу громадян до генеральних планів міст.