Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

17.09.2015   15:33Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Чернігівські "чорнобильці" боряться за свої права

Понад 70 мешканців Чернігівщини, що отримали інвалідність через аварію на ЧАЕС, місцева влада незаконно позбавила статусу чорнобильців. Більшість з них хворіють на рак щитоподібної залози.

Понад 70 мешканців Чернігівщини, що отримали інвалідність через аварію на ЧАЕС, місцева влада незаконно позбавила статусу чорнобильців. Більшість з них хворіють на рак щитоподібної залози.

Незважаючи на те, що з часу вибуху на Чорнобильській АЕС минуло 29 років, наслідки страшної катастрофи відчутні дотепер. Внаслідок аварії мешканці Чернігівської області отримали опромінення щитоподібної залози радіаційним йодом, що перевищували граничні рівні, встановлені МОЗ України, що згодом спричинило важкі онкологічні захворювання.

У 2010 році управлінням та департаментам, підпорядкованим Міністерству соціальної політики України, була надана вказівка – шукати спосіб економії коштів. Головне управління праці та соціального захисту населення Чернігівської облдержадміністрації не знайшло кращого способу економії — як позбавити людей, що постраждали через аварію на ЧАЕС, статусу чорнобильців та відповідних пільг. Саме з таким наполегливим проханням керівництво Департаменту соціального захисту населення звернулось до головних лікарів Чернігівського обласного центру радіаційного захисту та оздоровлення населення і Обласного центру медико-соціальної експертизи. Вони вимагали від лікарів замінити групи та причини інвалідності людям, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, на загальне захворювання. Керівники даних медичних комісій без огляду хворих та вивчення медичних справ, маючи конфлікт інтересів, погодилися на це.

«Ці обставини дали підстави Управлінню Пенсійного фонду України у Чернігівської області та підпорядкованим до нього структурам не виплачувати пенсії для даної категорії громадян в повному обсязі, а Головному управлінню праці та соціального захисту населення — відібрати пільги в цих чорнобильців. А згодом і незаконно вилучити у них посвідчення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1” — коментує ситуацію громадський активіст Ігор Ушкевич.

Дана ситуація змусила людей звертатися до керівництва країни, галузевих міністрів та судів в пошуках справедливості. Міністерство охорони здоров’я України та різні судові інстанції визнали дії чернігівських обласних чиновників, які підпорядковані Міністерству соціальної політики України, незаконними. Їхній вердикт однозначний: хвороба та групи інвалідності громадян напряму пов’язані з аварією на ЧАЕС. Відтак люди мають законне право на пільги, передбачені ст. 20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

На сьогодні, завдяки десяткам рішень судів, спільним активним діям правозахисників та активістів, більшості з постраждалих чорнобильців відновили групи та пільги, частково повернули відповідні посвідчення.

За словами Ігоря Ушкевича, незважаючи на всі рішення судів, місцеві чиновники намагаються чинити опір. Поки не всім людям повернули вкладки до посвідчень, деяким постраждалим не відновили відповідні виплати та пільги. На даний час прокуратурою Чернігівської області відкриті кримінальні провадження через невиконання відповідних рішень судів профільними обласними чиновниками.

Щоб остаточно вирішити проблему, чорнобильці та правозахисники мають намір продовжувати відстоювати справедливість в усіх інстанціях, а також притягнути до відповідальності недбайливих чиновників, з вини яких ця ситуація виникла. Адже подібної колізії в таких масштабах не виникло ні в одній іншій області України, окрім Чернігівської.

На даний час прокуратурою Чернігівської області відкриті кримінальні провадження через невиконання відповідних рішень судів профільними обласними чиновниками.

Приклади рішень судів по цій справі:

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/46437253

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/46178813

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/44283802

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/47291606

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/39450376

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/39281017

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/42488711

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/42049679

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/42416205

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/42438884

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/37593553

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/38799461

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/35780412

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/37098915

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/37117824

 

 

Останні новини

Чернігівські правозахисники та волонтери посилили навики з лідерства та комунікацій 19:28

Продовжуємо працювати над підсиленням власного організаційного потенціалу в актуальних умовах та для ефективної роботи з вразливими групами. Цього разу працівники та волонтери Чернігівського громадського комітету захисту прав людини пройшли навчання на тему «Лідерство та ефективні комунікації в роботі громадського активіста».

Робоча зустріч з представником системи безоплатної правничої допомоги на Чернігівщині 19:19

Представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Наталія Кулікова та Ірина Бірюк провели робочу зустріч з представницею Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги Іриною Протченко.

Робоча зустріч з представником Омбудсмана на Чернігівщині 19:07

Провели робочу зустріч з Регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Аллою Лепехою.

Інформаційні заходи з протидії гендерно-зумовленому насильству в Козелецькій та Кіптівській громадах 19:00

З моніторинговим візитом спільно з представницями ГУ Національної соціальної сервісної служби у Чернігівській області відвідали Козелецьку та Кіптівську територіальні громади, де обговорили реалізацію політики у сфері протидії гендерно-зумовленому насильству в громадах.