29.03.2016   14:39Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Сімнадцять чернігівців отримали статус потерпілих від торгівлі людьми

Як державні та неурядові структури Чернігівщини протидіють проявам сучасного рабства? Про це говорили 29 березня 2016 року під час прес-конференції, присвяченої підведенню підсумків реалізації проекту із впровадження Національного механізму взаємодії суб’єктів, які протидіють торгівлі людьми в Чернігівській області.

Проект із поліпшення координації між відповідними державними та неурядовими структурами на Чернігівщині фінансувався Європейським Союзом та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізувався Міжнародною організацією з міграції (МОМ) і Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини у партнерстві з Департаментом сім‘ї, молоді та спорту Чернігівської облдержадміністрації із жовтня 2014 по березень 2016 року.

У прес-конференції взяли участь:

Cвітлана Скиба - заступник директора Департаменту сім‘ї, молоді та спорту Чернігівської облдержадміністрації;

Володимир Олейник – заступник начальника відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, Головного управління Національної поліції в Чернігівській області;

Наталія Піддубна - керівник програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.

Департамент сім’ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА забезпечував координацію проведення регіональних заходів в рамках реалізації проекту «Впровадження механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Чернігівській області», сприяв у технічній підтримці інформаційних акцій, надавав організаційну підтримку. Виконавцем проекту був Чернігівський громадський комітет захисту прав людини.

З метою координації зусиль суб’єктів Національного механізму взаємодії було організовано та проведено 7 круглих столів в районах області, охоплено 140 осіб. За період реалізації проекту в області були проведені ґрунтовні навчання для суб’єктів взаємодії. Загалом було проведено 25 заходів (тренінгів, семінарів), охоплено понад 700 осіб.

З березня 2015 року проходила інформаційна кампанія під гаслом «Кожен постраждалий має право на допомогу!» Метою кампанії було – інформування населення регіону про можливість отримання допомоги у випадку потрапляння у ситуацію торгівлі людьми. Було здійснені радіо появи з проблематики торгівлі людьми, з питань встановлення статусу особи постраждалого від торгівлі людьми (ПТЛ), поширювалися інформація про ризики та небезпеку, з якими можуть стикнутися мешканці області.

Інформування населення про можливість отримання допомоги у випадку потрапляння у ситуацію торгівлі людьми відбувалося впродовж реалізації проекту через розміщення статей в місцевих ЗМІ, на сайті облдержадміністрації, департаменту сім’ї, молоді та спорту, обласного та районних ЦСССДМ, в бібліотеках області, в центрах зайнятості, через розповсюдження розроблених та виданих плакатів, буклетів про можливість отримання допомоги ПТЛ, для фахівців видано інформаційно-методичну пам’ятку.

Під час впровадження проекту було продовжено надання допомоги ПТЛ, які вже отримали статус. Кількість осіб, які отримали статус в Чернігівській області: за 2013 рік та 2014 рік – 9 осіб, за 2015 рік – 6 осіб, за 3 місяці 2016 року – 2 особи, кількість відмов – 0. Загалом по Чернігівській області за 2014 – 2016 рік – 17 осіб отримали статус ПТЛ. Це одна з найбільших цифр по Україні. Чернігівська область займає 2 позицію за кількістю встановлених статусів після Закарпатської.

Реінтеграційну допомогу від Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, Міжнародної організації з міграції та інших міжнародних організацій за період 2014-2015 роки отримало 7 осіб, та ще 5 осіб подали документи на отримання допомоги в 2016 році.

Заходи проекту сприяли підвищенню спроможності та професійної компетентності суб’єктів взаємодії щодо проведення ідентифікації та ефективності надання допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми.

До цього часу в Україні загалом та в Чернігівській області зокрема, допомога особам, які постраждали від торгівлі людьми, надавалася переважно громадськими та міжнародними організаціями. Утім з осені 2012 року в державі, відповідно до нового законодавства, запрацював Національний механізм взаємодії суб’єктів, які протидіють торгівлі людьми. Європейський союз, USIAD та МОМ допомагають ефективніше впроваджувати його в окремих регіонах України. За період 2012-2015 роки офіційний статус постраждалих від сучасного рабства було надано 164 особам, що уможливило отримання ними допомоги від українських державних органів.

Довідково:

Україна залишається країною постачання, транзиту та поступово стає країною призначення для торгівлі людьми. За оцінками Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні, з 1991 року понад 120 тисяч українців постраждали від різних форм сучасного рабства. Новими тенденціями цього загрозливого явища є збільшення масштабів торгівлі людьми з метою трудової експлуатації, зростання кількості постраждалих чоловіків, зростання випадків експлуатації українців та іноземців на території самої України, розширення ризиків потрапляння в ситуацію торгівлі людьми через збройний конфлікт на Сході країни та масової внутрішньої міграції.

Європейський Союз та Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) підтримують Україну на шляху створення комплексної та сучасної системи надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми, яка відповідала би найкращим європейським стандартам. Діяльність сприяє впровадженню в регіонах України Національного механізму взаємодії для допомоги постраждалим від торгівлі людьми, що передбачає поєднання зусиль державних і неурядових структур із ідентифікації постраждалих, надання їм необхідної допомоги, захисту їхніх прав та гарантування доступу до правосуддя.

*                      *                      *