Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

22.03.2024   23:23Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

В Чернігові обговорили актуальні проблеми запобігання та протидії гендерно-зумовленому насильству

На сьогодні, ситуація із запобіганням та протидією проявам гендерно-зумовленого насильства в Чернігівській області є досить ускладнена. Важливою складовою є взаємодія між різними відповідальними суб'єктами. Адже саме комунікація забезпечує ефективне реагування на кожен факт домашнього насильства.

Співпраця повинна мати чітку і прозору систему координації та підзвітності між суб’єктами, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. Найголовніше – мати на меті надати постраждалим ефективну допомогу та комплекс необхідних послуг.

Саме тому, за круглим столом в Чернігові зібрались фахівці різних державних установ, правохоронних органів та громадського сектору, щоби спільно напрацювати практичні механізми співпраці для покращення ситуації з реагуванням на випадки всіх видів насильства в регіоні, зокрема і щодо дітей.

Участь в заході взяли представники районних судів міста Чернігова, Чернігівської обласної прокуратури, профільних структурних підрозділів ГУНП в Чернігівській області, Управління дотримання прав людини Національної поліції, Управління патрульної поліції в Чернігівській області, Департаменту сім'ї, молоді та спорту Чернігівської ОВА, радниця Голови ОДА з гендерних питань, Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги, психолог та представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.

Так, під час заходу піднімалися питання щодо необхідності забезпечення вчасного інформування представниками поліції відповідальних осіб територіальних громад, та навпаки, щодо всіх фактів насильства по кожній громаді та реагування на них.

Окрім того, обговорили й статистику, яку мають районні суди щодо повернення складених протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності на доопрацювання представниками поліції, адже 20 % не відповідало вимогам КУпАП.

Також не оминули й проблему відсутності взаємного інформування у справах про вчинення сексуального насильства, зокрема, пов'язаного з конфліктом, особливо вчиненого по відношенню до дітей, адже на практиці йде мова про таємницю досудового розслідування. Саме постраждалі від сексуального насильства на сьогодні мають найменше інформації про можливість отримання допомоги.

Особлива увага під час зустрічі була зосереджена на дотриманні найкращих інтересів дитини, зокрема під час досудового та судового розгляду. Адже за статистикою органів прокуратури в 2023 році в області було зареєстровано 21 кримінальне провадження, в якому перебувало в різних статусах 24 дитини.

Саме для дотримання найкращих інтересів дитини під час допитів, слідчих дій або допиту дітей в суді має застосовуватись Методика «Зеленої кімнати», яка і може застосовуватись слідчими та ювенальними поліцейськими для проведення інтерв’ювання (допиту/опитування) дитини з урахуванням її вікових та психологічних особливостей в умовах, що мінімізують та не допускають повторної травматизації психіки дитини. Оскільки на сьогодні «Зелених кімнат» на Чернігівщині поки не функціонують, з грудня 2023 року Чернігівська область є одним з пілотних регіонів щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участю дітей. Проте й тут є певні особливості реалізації пілоту.

Окрім обговорення найбільш актуальних питань учасники заходу напрацювали певні шляхи для покращення ситуації у сфері реагування на випадки насильства в регіоні:

1. Провести профільні зустрічі в ГУНП в Чернігівській області щодо інформування про можливість залучення психологів до допиту/опитування дітей в рамках кримінальних проваджень;

2. Розробити спільну пам'ятку, яку можуть застосовувати поліцейські, патрульні в якості інформування постраждалих осіб від насильства про можливість отримання послуг

3. Організувати тренінг щодо підвищення кваліфікації для представників поліції щодо складання матеріалів адміністративних проваджень, в яких залучити суддів в якості тренерів;

4. Поінформувати суди області про програми для кривдників в громадах та можливість застосування окрім штрафу до кривдника - обов'язок проходження такої програми;

5. Інформувати громади щодо існуючої персональної відповідальності у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, в тому числі у разі невиконання рішення суду.

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” реалізується ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини" в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

Останні новини

Правоохоронці та фахівці місцевих громад посилюють спроможність з протидії гендерно-зумовленому насильству 18:13

В Чернігові відбулася серія тренінгів для соціальних фахівців, освітян та працівників поліції на тему «Запобігання та реагування на гендерно-зумовлене насильство в місцевих громадах».

Безоплатна правова допомога вимушеним переселенцям та жертвам війни в Чернігівській області 17:23

Юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини безкоштовно надають юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та постраждалим від воєнних дій на території Чернігівщини.

Чернігівські правозахисники та волонтери посилили навики з лідерства та комунікацій 19:28

Продовжуємо працювати над підсиленням власного організаційного потенціалу в актуальних умовах та для ефективної роботи з вразливими групами. Цього разу працівники та волонтери Чернігівського громадського комітету захисту прав людини пройшли навчання на тему «Лідерство та ефективні комунікації в роботі громадського активіста».

Робоча зустріч з представником системи безоплатної правничої допомоги на Чернігівщині 19:19

Представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Наталія Кулікова та Ірина Бірюк провели робочу зустріч з представницею Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги Іриною Протченко.