Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

27.10.2009   15:07Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

ПРАВА ЛЮДИНИ В БІЛОРУСІ

Основним елементом діяльності проекту є проведення шкіл з прав людини для представників білоруського громадянського суспільства. На сьогоднішній день вже проведено 9 шкіл. Серед тем, які розглядалися в рамках занять: права людини, демократія, свобода асоціацій і свобода мирних зібрань, дії НУО на захист суспільних інтересів, досвід розвитку демократії та прав людини в країнах ЄС та Україні, досвід впровадження нових інститутів дотримання прав людини тощо.

Більшу частину з числа учасників шкіл складають правозахисники, громадські активісти, адвокати з різних регіонів Республіки Білорусь. Вагома частиною учасників є молодь. Виходячи із складної ситуації щодо можливості участі у громадському житті країни та існування кримінального переслідування в Білорусі за членство у незареєстрованих об’єднаннях громадян, програма школи значною мірою адаптована для потреб цієї цільової групи.

Через значні перешкоди з боку офіційної влади Білорусі навчальні дії доводиться проводити на території України. Але такий підхід з перенесенням навчання до іншої держави надав унікальну можливість для учасників шкіл ознайомитися з українським та європейським досвідом розбудови демократії. 

Україні, не дивлячись на перехідний період, вже є чим поділитися з сусідами та передати найкращі практики в сфері розвитку демократії, прав людини, належного управління тощо. Тому програма шкіл спрямована на максимальне залучення європейського та українського досвіду розбудови правової держави та утвердження верховенства права. Чернігівський громадський комітет захисту прав людини в рамках кожної школи організовував програму візитів з метою демонстрування на практиці позитивного досвіду впровадження демократичних перетворень в Україні. Учасники шкіл відвідували Верховний Суд України, Державну судову адміністрацію України, Вищий господарський суд України, Управління Міністерства внутрішніх справ в Чернігівській області, Апеляційний суд Чернігівської області, Чернігівську обласну державну адміністрацію, Чернігівську міську раду, Управління Служби безпеки України в Чернігівській області, ознайомлювалися з роботою Управління моніторингу дотримання прав людини при Міністерстві внутрішніх справ України тощо. Багато візитів було зроблено до неурдяових та міжнародних організацій. Зокрема, учасники мали можливість ознайомитися з роботою Бюро інформації та документації Ради Європи в Україні, отримавши досить суттєвий комплект навчальної та інформаційної літератури.

Хочеться також наголосити, що представники органів державної влади та місцевого самоврядування України завжди дуже добре відкликаються на пропозиції щодо проведення візитів та ознайомлень, що говорить про намагання українських органів влади бути відкритими до громадськості. Нажаль, в Білорусі поки немає такої можливості для співпраці неурядових правозахисних організацій та їх активістів з органами влади. Проте, на думку учасників шкіл, український досвід щодо налагодження таких відносин, що теж було нелегко, особливо до 2004 року, дозволить їм з часом запровадити в Білорусі такі ж механізми взаємодії всіх секторів суспільства задля розбудови демократії в країні.

До того ж учасникам надавали активну допомогу у якості тренерів й експертів багато українських та європейських фахівців, що мають практичний досвід у розбудові громадянського суспільства. У якості викладачів та тренерів шкіл у різний час виступали виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський, голова правління цієї ж організації Аркадій Бущенко, директор інституту «Республіка», а у минулому – керівник кампанії «Україна без Кучми», Володимир Чемерис, відомий український адвокат В’ячеслав Якубенко, один з лідерів громадянської мережі «ОПОРА» Олександр Ломако, радники Міністра внутрішніх справ України Катерина Левченко та Алла Лепеха, суддя Апеляційного суду Чернігівської області Олександр Демченко, голова Судової Асоціації України «Фундація сприяння правосуддю» Катерина Тарасова тощо. Враховуючи спрямованість школи на максимальне поширення європейського досвіду розвитку демократії, у якості викладачів школи також виступали: секретар Експертної групи «Схід-Захід» (Данія) Володимир Вайсман, експерт Голландського Гельсінського комітету Рената Хартман, керівник Фонду сприяння захисту громадян (Литва) Стасіс Каушиніс, директор проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні» Юхані Гросман, тренер Директорату у справах молоді та спорту Ради Європи Світлана Тимченко  тощо. У роботі шкіл також приймали участь цілий ряд тренерів й з Республіки Білорусь: голова Білоруського Гельсінського комітету Олег Гулак, відомий білоруський адвокат Гаррі Погоняйло, оглядач газети "Білоруси та ринок" Павлюк Биковський тощо.

Наявність таких фахових експертів дозволяє налагодити навчальний процес в рамках проекту на досить високому рівні, про що говорять відгуки учасників. Всі заходи шкіл викликали очікувану цікавість учасників, адже вони складалися як з теоретичних занять, так і з практичної частини, під час якої можна було досить широко ознайомитися з міжнародним досвідом розбудови демократії та дотримання прав людини. Враховуючи факт відмови Білорусі у членстві в Раді Європи, велика увага під час занять приділялася гарантуванню прав людини в системі ООН. Зокрема, окремі заняття були присвячені справам Комітету ООН з прав людини відносно Білорусі.

Отримані навички стали в нагоді учасникам шкіл вдома, в Білорусі. Більшість з них по поверненню стали організаторами або учасниками різних адвокасі-кампаній, інших кампаній громадського інтересу в самих різноманітних сферах суспільства: від проблем ЖКГ до протидії протизаконним виключенням з ВНЗ студентів. Багато з цих акцій вже досягнули певного позитивного результату.

Реалізація проекту продовжується. Зараз розпочався черговий його етап, під час якого йде обробка вже отриманих проміжних результатів, зокрема у питаннях проведення шкіл. Ґрунтуючись  на висновках поточного дослідження, буде розроблено уніфіковану навчальну програму для представників білоруського громадянського суспільства з необхідним комплектом навчальних матеріалів та додатків. До цього процесу зараз активно залучаються експерти з країн ЄС.

Проект залишається відкритим до співпраці з іншими організаціями громадянського суспільства.

Проект фінансується Європейським Союзом.

 

Останні новини

Чернігівські правозахисники зміцнюють стресостійкість та мотивацію в громадській діяльності 19:10

Перевтома, стрес, професійне вигорання. Як не піддатися їхньому згубному впливу та як з ними боротися? Розібратися з цим допоміг тренінг на тему: «Мотивація, стресостійкість та протидія професійному вигоранню», тренером якого стала неперевершена супервізорка, психологиня та експертка з питань протидії гендерно-зумовленому насильству ГО «Центр «Жіночі перспективи» Олена Кальбус.

Інформаційні заходи з протидії гендерно-зумовленому насильству в Остерській та Новобілоуській громадах 18:27

Продовжуючи роботу з громадами у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, провели робочі зустрічі в Остерській та Новобілоуській громадах Чернігівської області.