Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

05.03.2019   15:38Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

В Чернігові обговорили особливості виборчого процесу для вразливих виборців

5 березня 2019 року в Чернігові відбувся круглий стіл на тему: «Як голосуватимуть на спеціальних виборчих дільницях Чернігівщини».

В рамках заходу учасники обговорили практичні аспекти підготовки та проведення виборів Президента України на спеціальних виборчих дільницях Чернігівської області, а також проблеми забезпечення вільного та прозорого волевиявлення соціально ізольованих категорій виборців, зокрема які голосуватимуть в пенітенціарних, медичних та соціально-медичних установах.

Розпочав захід керівник Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Віктор Тарасов, який повідав наступне:

- Зараз головна увага української та міжнародної спільноти прикута до президентських виборів в Україні, які мають стати доленосними для країни. Українські громадяни мають зробити свідомий та відповідальний вибір, який безпосередньо вплине на їх подальшу долю на найближчі роки.

Так сталося, що більшість минулих виборчих компаній в Україні часто супроводжувалися використанням адмінресурсу, махінаціями, тиском на виборців. Зокрема, це стосувалося виборців, які перебувають у вразливому становищі або під опікою держави. Перш за все, це виборці, які знаходяться під вартою в пенітенціарних установах, перебувають на лікуванні в медичних закладах, а також виборці, які утримуються в соціальних установах (пансіонати, інтернати).

Сам виборчий процес та процедура голосування в таких місцях мають свої особливості. Результати виборів минулих років в таких установах часто викликали багато сумнівів та запитань, що пояснюється обмеженістю в доступі до джерел інформації, зокрема щодо програм політичних партій / кандидатів, процедури голосування та прав виборців, можливостей отримати правову підтримку.

В свою чергу керівники подібних закладів часто залежні від центральних і місцевих органів влади, які можуть здійснювати тиск на адміністрації цих установ аби забезпечити "правильні" результати голосування на таких виборчих дільницях.

Як зазначив правозахисник, право голосу на виборах – це основоположне політичне право громадян. Й на державу покладається беззаперечний обов’язок забезпечити вільне й прозоре волевиявлення та доступ до виборчої процедури для всіх громадян, які мають на це право.

Начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Чернігівської облдержадміністрації Валерій Білоокий зазначив:

- Зараз на Чернігівщині сформовано 42 постійні спеціальні дільниці та 2 тимчасові (в слідчих ізоляторах Чернігова та Новгород-Сіверського), з яких 36 існують у медичних лікувальних закладах. Згідно законодавства відділ ведення державного реєстру виборців (ДРВ) виготовляє списки виборців для виборчих дільниць в установах виконання покарань. Нині гроші з держбюджету виділені і вже закуповуються необхідні матеріали, тому сподіваємося, що ніяких загроз не буде і відділи ведення ДРВ своєчасно виготовлять ці списки, які будуть передані на виборчі дільниці згідно плану 21 березня.

Представник Держреєстру виборців також звернув увагу, що в лікувальних закладах після складання списку виборців дільничні виборчі комісії невідкладно передають відомості про включених у ці списки виборців до відділів ведення ДРВ для внесення відповідних відміток у ДРВ щодо місця голосування цих виборців з метою уникнення дублювання.

Практика показує, що проблемою є точне встановлення місця перебування хворого на момент голосування, адже передбачити час одужання достоменно неможливо, тому виборцю (який перебуває на лікуванні) краще самому уточнити, в яких списках він значиться. А ми сподіваємося, що кожен виборець знайде себе в списках і зможе проголосувати.

«Ми надаємо списки пацієнтів-виборців до 22 березня, але на тих, хто потрапить в лікарню пізніше з невідкладних причин, буде складено додаткові списки. Хоча ми намагаємося до виборів виписати максимально можливу кількість пацієнтів. При цьому є такі, що самі відмовляються від продовження лікування, і їм доведеться, напевно, повернутися до лікарні для голосування, - зауважив заступник начальника Управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації Володимир Пулін. - Єдиною проблемою є перебування у обласній психоневрологічній лікарні правопорушників, котрі проходять лікування за рішенням суду. Адже для забезпечення їхнього права на голосування доводиться супроводжувати таких осіб з охороною в кайданах до місця голосування, що часто критично оцінюють ЗМІ. Тому Управління просить забезпечити доставку виносної скриньки для голосування безпосередньо у відділення, де перебувають такі виборців. В іншому ж проблем наразі немає і медпрацівники готуються до цілодобового чергування в день самих виборів».

Виконуюча обов’язки заступника начальника Чернігівської виправної колонії №44 Олеся Косова розповіла, що в їхній установі на постійній основі створено виборчу дільницю, тому наразі немає проблем для забезпечення волевиявлення засуджених, особисті картки на яких вже готуються. При цьому жодна політична сила чи кандидат ще не забажали провести агітаційні заходи або зустрічі в їх установі.

Заступник начальника Чернігівського слідчого ізолятора Юрій Білоколоша заявив, що на території їхньої було створено тимчасову виборчу дільницю №000001 і проблем з підготовкою до виборів зараз немає. В день виборів ув’язнені будуть голосувати за камерними картками. А тим особам, які будуть доставлені в СІЗО напередодні дня голосування, теж буде надане право проголосувати на законних підставах (через звернення особи до суду). При цьому варто враховувати специфіку особистостей та правового статусу таких громадян, які можуть привертати до себе зайву увагу в різний спосіб.

Член окружної виборчої комісії №206 Парасковія Сидоренко доповіла, що на їхній території знаходиться 7 спеціальних дільниць. Порушень та скарг на виборчих процес на спецдільницях наразі не зафіксовано. З урахуванням великої кількості офіційних спостерігачів (яка щороку зростає) члени ОВК сподіваються, що тиску на виборців чи членів виборчих комісій не буде.

Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) у Чернігівській області Ірина Протченко повідомила, що в кожному районному бюро правової допомоги їхньої структури будуть чергувати правові працівники, що надаватимуть необхідні правові послуги. Наразі ж проводяться правопросвітницькі заходи в рамках проекту «Я Маю Право», в рамках якої особлива увага приділяється молоді, що голосуватиме вперше.

Директор Чернігівського місцевого центру з надання БВПД Володимир Бобруйко доповнив колегу тим, що його підлеглі теж проводять правопросвітницькі заходи стосовно виборчого процесу. Але оскільки основним завданням є вторинна правова допомога (складання позовних заяв, представництво в судах), то й головна їхня робота буде в чергуванні 30 та 31 березня з метою надання правової допомоги в разі порушень виборчих прав виборців на виборчих дільницях.

Громадський омбудсмен із захисту виборчих прав громадян в Чернігівській області Громадянської мережі ОПОРА Олена Рогова проінформувала, що спеціально для вразливих категорій населення і місць несвободи ОПОРА розробила пам’ятку стосовно виборів та можливих дій, прав і обов’язків таких громадян, а також передбачено відвідування цих закладів і відповідне правопросвітництво.

«В діючому законі про вибори президента доволі чітко прописаний алгоритм дій стосовно організації і проведення виборів на спеціальних виборчих дільницях, за умови дотримання якого вибори мають пройти без проблем. Хоча при цьому можливі протести засуджених в знак незгоди зі своїми умовами перебування у неволі, - зазначив керівник Чернігівського осередку ВГО «Комітет виборців України» Володимир Андрійченко, - В Чернігові поки не було порушень термінів подань стосовно створення спеціальних виборчих дільниць (хоча в Києві такі проблеми виникали). Тому сподіваємося на проведення чесних виборів та ефективну співпрацю з членами виборчих комісій на спеціальних виборчих дільницях».

- Європейська мережа організацій спостерігачів за виборами (ENEMO) вже приступила до спостереження по всій Україні. Наразі в кожній області присутні довгострокові спостерігачі, які організовують підготовку до прибуття короткострокових спостерігачів (що з’являться ближче до виборів), - завершив виступ спікерів довгостроковий спостерігач місії ENEMO в Україні Дмітри Кабак. - Ми вже відвідали деякі органи ведення ДРВ, зустрілися з деякими членами окружних виборчих комісій. Також в завдання місії входить налагодження контаків з усіма органами та організаціями, що задіяні у виборах.

Захід організований Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини в рамках реалізації проекту «Кожен голос має значення!» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Останні новини

Фахівці громад та правоохоронці посилюють взаємодію з протидії насильству, пов’язаному з війною 19:12

Продовжуючи роботу з громадами для забезпечення ефективної реалізації законодаства у сфері запобігання та протидії насильству, наприкінці листопада провели спільне навчання для представників різних суб’єктів щодо покращення міжвідомчої взаємодії громад області.

Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05

Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.