Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

19.09.2021   22:40Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Історія становлення системи громадського контролю безпекових органів в Чернігівській області

Чернігівщина - регіон з особливою історією та значним досвідом реалізації громадських ініціатив у сфері безпеки. Але, водночас, і певною специфікою, зокрема, через те, що є прикордонним.

Так, у 2005-2006 роках область однією з перших в Україні долучилася до створення Громадських рад при обласних управліннях МВС та постійно діючих Мобільних груп із моніторингу забезпечення прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ. А в 2012-му - до впровадження Національного превентивного механізму (НПМ), запровадженого при офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Нині в регіоні системно працюють та співпрацюють з офісом Омбудсмена біля 10 громадських моніторів НПМ.

Досвід. Чернігівська область має практику (як позитивну, так і негативну) діяльності тематичних Громадських рад (з протидії корупції та протидії проявам ксенофобії та дискримінації) при обласному управлінні СБУ (2008-2009 роки), Консультаційної ради та Міжвідомчої робочої групи щодо боротьби з торгівлею людьми при Прокуратурі Чернігівської області (2014-2018 та 2017-2018 роки відповідно). Серед членів зазначених консультативно-дорадчих органів були і представники Чернігівського громадського комітету захисту прав людини (ЧГКЗПЛ).

На сьогодні на рівні Чернігова ефективно працює спостережна комісія при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради з моніторингу дотримання прав засуджених осіб та в місцях позбавлення волі, що визнана одною з кращих в Україні.

Знаковим було й відкриття у 2008 році першого в країні Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців (ПТПІ) та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, Державної міграційної служби. ПТПІ знаходиться с. Розсудів, Ріпкинського району Чернігівської області. Станом на 2021 рік цей центр є одним із трьох подібних установ у державі, де утримується більше 200 людей і робота якого накладає певну специфіку на співпрацю з правоохоронними органами, громадськими та міжнародними організаціями, взаємовідносини з місцевою громадою, зокрема в умовах COVID-19.

2016-2020 роки стали періодом впровадження в області низки інноваційних ініціатив у сфері безпеки, співробітництва громадськості та правоохоронних структур, як-от «Сусідська Варта», «Шкільний офіцер поліції» та «Шкільні служби порозуміння», «Поліцейський офіцер громади» тощо. Потужними стали й кілька громадських правозахисних організацій, що опікуються реалізацією безпекових ініціатив, співпрацею з правоохоронними органами та проблематикою громадського контролю над безпековими органами.

Весь досвід, виклики й перспективи, які стоять перед громадським сектором, місцевими громадами та безпековими органами Чернігівщини, потребують аналізу та висвітлення на регіональному і національному рівнях задля поширення та порівняння з іншими областями України.

Посилення громадського контролю. На сьогодні через зміну влади та керівництва силових структур в області, механізми взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері безпеки, або не працюють - як у випадку Міжвідомчої ради при Прокуратурі Чернігівської області та Громадської ради при ГУНП в області, або представники інших правоохоронних органів, юридичної та правозахисної спільнот, чи громадського сектору не входять до складу таких консультативно-дорадчих органів.

Тут важливе посилення спроможності громадськості взаємодіяти із силовими структурами та контролювати їх діяльність на місцевому рівні. Це, у свою чергу, впливатиме на дотримання правоохоронцями прав вразливих груп та безпеки всього населення Чернігівщини.

Співпраця. З власного досвіду ЧГКЗПЛ, більшість місцевих громадських активістів та неурядових організацій, які цікавляться тематикою співробітництва та нагляду за правоохоронними органами, чи дотичними напрямками, і котрі, власне, і є однією з основних цільових груп цього проекту, працюють із «вразливими» категоріями з точки зору дотримання їх людських прав правоохоронцями – нарко- та алкозалежними, безхатченками та колишніми ув’язненими, представниками етнічних спільнот та меншин, біженцями, шукачами притулку, молоддю, дітьми тощо. На ті ж питання, зокрема, під час затримання та перебування під вартою, постійно звертають увагу українські правозахисники, міжнародні організації, представники адвокатської спільноти та системи БВПД.

Саме тому, один із основних компонентів діяльності ЧГКЗПЛ полягає в посиленні ролі громадянського суспільства Чернігівщини у здійсненні громадського контролю за діяльністю силових структур в цілому, в різних формах й напрямках такої співпраці. Сам комітет за роки діяльності напрацював сталі та продуктивні взаємовідносини з безпековими органами.

Публікація підготовлена Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини в рамках реалізації проекту «Громадський контроль над правоохоронними органами в Чернігівській області» за підтримки Freedom House Ukraine.

Останні новини

"Гаряча лінія" правової допомоги для журналістів та медіа 19:54

Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги через “гарячу лінію” надає безоплатну журналістам, представникам медіа та блогерам в рамках проєкту “Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова”.

Захист прав та інтересів дітей, які постраждали від насильства – важливість спільних дій! 17:37

За ініціативи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини та Відділу ювенальної превенції обласного управління поліції проведено круглий стіл на тему: «Захист прав та інтересів дітей, які є учасниками кримінального провадження, та формування правосуддя, дружнього до дитини».

Як створити безпечне середовище для дітей під час слідчих дій? 18:54

На це та інші питання вдалося відповісти завдяки тренінгу «Захист прав дітей, які постраждали від насильства», проведених за ініціативи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини для працівників ГУНП в Чернігівській області.

Правоохоронці Чернігівщини посилюють спроможність щодо ідентифікації та розслідування випадків сексуального насильства, пов'язаного з війною 19:54

Наприкінці вересня для працівників ГУНП в Чернігівській області проведений тренінг на тему «Ідентифікація та розслідування випадків сексуального насильства, в тому числі пов'язаного з конфліктом, та перенаправлення постраждалих осіб для можливості отримання допомоги».

Проєкт “Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова” 11:36

Наша організація впроваджує проєкт “Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова”, у співпраці з Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів. Цей проєкт спрямований на створення довготривалих інструментів правової підтримки для місцевих медіа, журналістів та блогерів. Проект реалізується Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги разом з партнерами в ряді регіонів України.